Dividendové akcie – iný uhol pohľadu

Každý investor má obľúbený niektorý sektor. Niekto má rád bankové tituly, iný zase utility, healtcare alebo energy. Mojím obľúbeným sektorom sú Consumer Staples a Consumer Discretionary (spotrebný tovar alebo nazývaný defenzívny sektor).

Čo je to ten defenzívny sektor alebo tzv. defenzívne akcie?

Defenzívne akcie poskytujú konštantnú dividendu a stabilný zisk bez ohľadu na stav akciového trhu. Z dôvodu neustáleho dopytu po svojich produktoch majú defenzívne akcie tendenciu zostať stabilné aj počas rôznych fáz obchodného cyklu. Pod defenzívne akciami by sme si nemali predstavovať firmy ktoré vyrábajú zbrane, muníciu, sťíhačky ani tanky.

Patria sem firmy, ktoré vyrábajú alebo distribujú spotrebný tovar a ľudia majú tendenciu kúpiť tento tovar bez ohľadu na ekonomické podmienky. Zahŕňajúci potraviny, nápoje, hygienické výrobky, tabak, lieky a niektoré tovary pre domácnosť. Všetky tieto tovary majú krátku dobu spotreby, čiže tieto firmy patria aj do necyklického sektoru. (cyklický sektor je napr. výrobca strešnej kritiny, výrobca postelí, alebo výrobca chľadničiek, kde dopyt prichádza s ekonomickými cyklami).

Defenzívne akcie (spoločnosti) vytvárajú stabilný peňažný tok a predvídateľný zisk počas silných a slabých ekonomických cyklov. Do defenzívnych akcií patria aj firmy z oblastí Utility, čiže firmy, ktoré výrábajú a distribujú plyn, vodu a elektriku. Tieto spotrebné produkty ľudia používajú či je kríza alebo nie.

Investori majú tendenciu investovať do defenzívnych akcií, ak sa očakáva pokles trhu. Defenzívne akcie sú tiež známe ako “necyklické akcie”, pretože nie sú veľmi korelované s obchodným cyklom. Ja som tieto akcie nazval nudné. Nudné práve preto, lebo platia stabilnú dividendu, ktorá sa časom zvyšuje a taktiež hodnota akcie časom pomaly rastie.

Do defenzívneho sektoru patria aj tieto firmy:

Kraft Heinz (KHC), Unilever (UN,UL), Procter&Gamble (PG), Mondelez (MDLZ), Nestle, Johnson (JNJ)

Pri investovaní do dividendových akcií by mal investor sledovať hlavne firemný a svôj CASH FLOW.

Prečo svôj Cash Flow?

Ako som písal vo svojom staršom príspevku Miera úspor je dôležitejšia než si myslíme som písal, aké je dôležité vytvoriť si rozpočet a mať čo najväčšiu mieru úspor.

Aby sme mohli investovať čo najviac prostriedkov, musíme túto sumu najprv naakumulovať  a to vychádza práve z miery úspor a reinvestícií dividend

Prečo firemný Cash Flow?

Z firemného Cash Flow vieme vyčítať, ako firma využíva svoje zarobené prostriedky, ako prerozdeľuje financie a na čo míňa. Vieme tu vyčítať, či firma skupuje svoje vlastné akcie, koľko peňazí používa na dividendy, koľko peňazí stojí financovanie firmy (dlh, dlhopisy) a mnoho ďaľších informácií.

Okrem Cash Flow samozrejme sledujeme Income statement a Balance Sheet.

Z balance sheet je dôležitá informácia, aký veľký má firma dlh. Z pravidla platí, čím menší, tým lepšie. Zvyšovaním úrokov vydáva firma viac peňazí na splatenie dlhu. V príspevku o Najlepšej financnej databáze som písal, kde môžeme nájsť veľa takýchto informácií pokope. Je to práve stránka Morningstar (treba sa prekliknúť hore na starú formu stránky) kde nájdeme tieto ukazatele za posledných 10 rokov.

Na stránke Morningstar v Key Ratios nás zaujíma okrem iného či firma zvyšuje EPS, Dividendy a Book value per share. Jeden z najdôležitejších ukazovateľov je Payout Ratio. Tento ukazovateľ je pre nás preto dôležitý, lebo nám ukáže, či má firma priestor v budúcnosti zvyšovať dividendu. Firma ktorá má výplatný pomer vyšší ako 100% bude musieť v budúcnosti buď zvýšiť príjem a zisk, zadĺžiť sa alebo znížť dividendu.

Môj pohľad na dividendové akcie

Ľudí trápi fixácia na súčasnú cenu akcie. Treba si uvedomiť, že ak investujem za účelom dostávať zisk z podnikania (dividendu), nebude ma trápiť fluktuácia ceny. Je to rovnaké ako keď, kúpim bytovku za účelom prenájmu (zisk z podnikania) a tiež ma nezaujíma fluktuácia ceny pokiaľ neplánujem najbližších 20 rokov predať.

Predstavme si dividendové akcie ako nejakú formu dlhopisu, kde nám každý tretí mesiac príde výnos a ešte k tomu môže tento výnos časom rásť a samotný “dlhopis” môže nabrať na hodnote- čo beriem ako pridanú hodnotu.

A ako vnímate investovanie do dividendových akcií vy?

2 thoughts on “Dividendové akcie – iný uhol pohľadu

 • 22. júna 2017 at 9:49
  Permalink

  To je velmi zajimavy pohled, s pojmem “defenzivni akcie (spolecnosti)” jsem se jeste nesetkal. Nicmene s uvedenymi nazory naprosto souhlasim. Ja investuji zatim prevazne do technologickych firem, protoze jim rozumim, snazim se najit akcie, ktere jsou podhodnocene (tim si vytvarim bezpecnostni polstar). Diky za clanek, pridavam si tento blog na seznam pravidelne cetby.

  Reply
  • 24. júna 2017 at 16:42
   Permalink

   Ahoj Martin

   Ďakujem, že si sa zastavil a že sa ti článok páčil. Budem sa snažiť pridávať články pravideľne…

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.