Dividendy 05-2017

Nákupy v máji:

KHC – Kraft Heinz – 15ks za 90.45 USD (1.356 USD), čo predstavuje 2.65% dividendový výnos pred zdanením. Heinz som sledoval už veľa rokov a chcel som kupiť ešte keď bol za 60 eur, krátko na to Buffett investoval do Heinz a okamžite cena vystrelila na 70, krátko na to sa spojil Heinz s Kraftom (do ktorého som tiež plánoval investovať).

T – AT&T – 35ks za 38.01 USD (1.330USD), čo predstavuje 5.15% dividendový výnos pred zdanením.

Tento rok som investoval necelých 10tis eur na nákup akcií a chcem priebežne ďalej pokračovať v nakupovaní. Súčasná výplata dividend činí ročne cca 800eur (stále ďaleko od cieľa 6.000 eur).

Dividendy vyplatené v máji:

GIS – 16.32 USD

Mesačná miera úspor: 58%

8 thoughts on “Dividendy 05-2017

 • 6. júna 2017 at 8:24
  Permalink

  Zdravím, a jak je to s daněním dividendových výnosů? Díky.

  Reply
 • 11. júna 2017 at 9:02
  Permalink

  Ahoj,

  když se podívám na diverzifikaci, velká váha celého ptf. je soustředěna hlavně do 3 sektorů – těžba surovin – ropa, retail a výrobci necyklického zboží. Jak těžaři, tak retail budou muset projít projít v následujících letech řadou změn, aby se přizpůsobili trendům ve svém oboru.

  Ropa se pravděpodobně následujících pár let bude pohybovat přibližně tam, kdy je teď nehledě na dohody OPECu, a težaři budou muset hledat úspory v nákladech ne těžbu. Retail zase čelí “amazon efektu”. Tyto 2 obory mají váhu odhadem od oka cca 2/3 z celého tvého ptf.

  Má otázka je: Proč jsi více nediverzifikoval?

  Reply
  • 11. júna 2017 at 12:22
   Permalink

   Ahoj xxiro.

   Ano viem o tom že tieto sektory prechádzajú zmenami a v najbližších rokoch aj naďalej budú prechádzať dašími zmenami.
   V pondelok zverejním článok, prečo rád investujem do defenzívných sektorov ako je UN, alebo KHC.
   Ako si si mohol všimnúť, Shell prechádza veľkými zmenami, a mení sa z ropného giganta na plynového giganta, lebo vedia že ropa nemá budúcnosť pre ich firmu. Z Talianska a Dánska Shell odišla, popredávali čerpacie stanice, ropné terminále, predali aktíva v Severnom mori, minulý rok kúpili najväčšiu LNG firmu a ďalej prechádza ich zameranie na LNG. (Liquid natural gas). LNG je čistejšia forma, kde hlavne rovníkové krajiny, Ázia a Škandinávia používajú na vykurovanie. V strednej európe sa zatiaľ LNG moc nepoužíva, keďže vyroba a uskladnenie LNG je finančne veľmi náročná v našich končinách. Musí byť uskladnená pod určitou špecifickou teplotou a tzn. v krajinách ako napr. Filipíny, kde je teplota cez rok približne rovnaká je uskladnenie lacnejšie. V európe, kde je v lete 40 stupnov a v zime -10 je náročné v lete na chladenie a v zime zase na zohrievanie LNG. Rozdiel teplôt v Európe je veľký a zaťial nemame správnú technológiu, ktorá by LNG udržovala v určitej teplote za lacný peniaz.

   Moje dividendové portfólio zatiaľ není správne diverzifikované a postupne prikupujem ďaľšie firmy, ktoré platia dividendy a predávam akcie ktoré dividendy neplatia (nemám ich napísané v portfóliu). Taktiež vyčkávam na hlbší pokles trhu.
   Amazon by mal prejsť určitou reguláciou, lebo sa z amazonu stáva monopol. Ničí všetkú konkurenciu a chcú začať predávať už aj lieky. Dobre zavedené firmy ako KHC, UN, PG, JNJ, KO pretrvajú. Už teraz svoje značky tieto firmy predavajú cez Amazon.

   Reply
   • 11. júna 2017 at 14:36
    Permalink

    Ad amazon)
    Nemyslím, že nastane nějaká nějaká zásadní regulace. Ostatní společnosti se buď budou muset přizpůsobit, nebo skončit s podnikáním. Podobně začínal Wall Mart. Prodával objemově hodně zboží s nižší marží než konkurence a de facto zlikvidoval malé obchody v menších městech. To samé se teď děje naopak Wall Martu a řadě jeho konkurentů (Khol’s, Sears, Target, Macy’s., …). Amazon prodává zboží s nižší marží než konkurence v kamenných obchodech. Např. Sears balancuje na hraně, zavírá hodně obchodů a není jediný v tomto oboru. Jediná možnost je adaptace na změny v oboru, to jest vývoj platformy pro e-komerci a smířit se pravděpodobným ploklesem tržeb (alespoň v krátko až střednědobém horizontu). Chování zákazníků se mění a za sebe můžu říct že i já sám bych podobnou službu ve svém okolí uvítal. Naklikat si v aplikaci zboží a nechat si ho přivézt až do domu za stejnou nebo dokonce nižší cenu než v obchodě.

    Regulace Amazonu je nepravděpodobná z několika věcí. Tou hlavní je, že by to poškodilo zákazníka na úkor korporací, proto si myslím, že úřady do jeho podnikání moc zasahovat nebudou. Tohle by se špatně vysvětlovalo.

    A k tomu Shellu. Proč právě ale máš 1/3 portfolia je v jedné akcii. Kdyby to bylo míň tak bych se nad tím nepozastavoval. Přijde mi to jako hodně odvážný krok, který se může, ale taky nemusí vyplatit. Podstatou investování je v první řadě ochrana kapitálu. Proto bych od tvého ptf. čekal rovnomernější rozložení rizika.

    Reply
    • 11. júna 2017 at 14:58
     Permalink

     Ano. tiež si myslím, že Amazon neprejde reguláciou. Walmart začal tiež hodne predávať cez internet a teraz skúšajú donášku priamo do domu, kde zamestnanci po práci po ceste domov roznesú tovar a môžu si tým privyrobiť. Target investoval tiež veľa peňazí do internetového predaja, a páči sa mi na Targete, že investuje na dlhú dobu.
     Prečo mám tak veľa zainvestované v Shell? Pozerám do budúcnosti a môj plán je mať viac ako 200 tis eur v dividendových akciách, tzn. pomer 7.000 k 200.000 nie je zase veľký. (ako som písal, ešte vypredávam akcie ktoré neplatia dividendu a tie nemám v tomto portfóliu, majú podobnú sumu ako shell). Chcem postupne prikupovať ďaľšie firmy, ale v menších sumách cca 1.500 eur, keďže očakávam pokles trhu). Je ale možné, že tento rok už nič nekúpim. Uvidíme podľa situácie na trhoch. Tento rok som zatiaľ prikúpil akcie za necelých 10.tis.

     Reply
 • 11. júna 2017 at 19:35
  Permalink

  Ještě se zeptám, dividendy od kanadských společností jsou daněny sazbou 25%?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.