Začni tu!

Ahojte

Volajte ma Shard, Mám 31 rokov a som zamestnaný ako väčšina z vás. O akcie som prvý krát zakopol v roku 2008. Bol to začiatok hypotekárnej krízy. Pamätám si, ako som sa v lete toho roku pozeral na akcie firmy AP Moller – Maersk, jednej z najväčších firmiem v oblasti námornej dopravy.

Jedna akcia stála 24tis DKK. Bál som sa ju kúpiť, no mal som nutkanie to vyskúšať. Veď spadla zo 40 tisíc DKK na 24tisíc! Mal som ale strach… čo ak pôjdu ešte dole? čo ak prídem o peniaze?

Strach ma donútil nekúpiť. (za dva roky sa predváli za 66tis za kus).

Od toho dňa som sa začal zaujímať o akcie, veľmi ma to fascinovalo. Prvé informácie o investovaní si pamätám od skorého veku, keď ešte moji rodičia keď som bol malý, sa rozprávali o kupónovej privatizácii, ako tam ľudia prišli o peniaze. Ako ľudia uveria rôznym pofidérnym poradcom aby investovali do fondov, ktoré potom skrachujú.

Od roku 2008 som začal študovať každú knihu, článok a časopis čo sa mi dostal do rúk. Po práci a po večeroch som študoval množstvo kníh, ktoré mi dali ten správny návod ako robiť veci správne.

Od motivačných až po odborné. Z môjho záujmu sa stalo hobby. Po 3 rokoch samoštúdia som nabral pocit že by som si chcel kúpiť svoje prvé akcie.

Môj prvý obchod bol veľmi úspešný. Kúpil som si akcie telekomunikačnej firmy, dostal prvé dividendy cca 600eur a za 1-2 mesiace predal a zarobil 900eur. Bolo to úžasné. 1.500 eur zisk za 3 mesiace, z ktorého som žiaľ musel zaplatiť daň a zdravotné poistenie.

Takto som dostal odmenu po toľkých rokoch samoštúdia. Videl som prvé ovocie po rokoch môjho samoštúdia.

V tomto blogu vám chcem ukázať ako sa dá vybudovať pasívny príjem investíciami do akcií vyplácajúce dividendu, tiež budem ukazovať svoje vlastné obchody, čísla a budem písať články, ktoré vám dajú veľmi veľa zaujímavých nápadov a taktiež pohľad na financie z inej strany ako ich nepoznáme.

Tento blog je určený pre vás, ktorí chcú začať investovať a vybudovať si svoj pasívny príjem. Kvôli úspore môjho času, nepíšem články pre začiatočníkov. Zameriavam sa na pokročilejších čitateľov a investorov, ktorí potrebujú povzbudiť, poradiť alebo usmerniť. Ukážem vám spôsob, ako investujem a narábam s financiami ja osobne, ako premýšľam a čo som sa naučil.

Každá investícia ktorú uskutočňujem vychádza z analýzy konkrétnej firmy, jej účtovných záznamov, aktuálnej ceny a pravdepodobnosti. Nerobím technickú analýzu, keďže sa mi neosvedčila a nepovažujem ju za dôležitú a investujem dlhodobo na viac ako 20 rokov.

Verím že sa naučíte veľa nových vecí a zmením vám pohľad na problematiku s ktorou sa stretávame každý deň.