Je potravinová revolúcia na dohľad?

Možno sa pýtate na čom teraz pracujem. V poslednom čase stále premýšľam nad spotrebiteľským a potravinárskym sektorom. Amazon sa snaží čo najskôr predávať potraviny cez internet. V piatok oznámil akvizíciu WFM (Whole Foods Market) a stane sa tým piatym najväčším predajcom potravín v Amerike. To znamená, že už nebudem vlastniť akcie Whole Foods a nebudem od nich dostávať viac dividendu.

Potravinársky sektor v Amerike má hodnotu 800 miliárd dolárov a preto si chce Amazon pochopiteľne ukrojiť svoju časť.

Otázka znie, kto vyjde z tohoto boja ako víťaz?

Cena potravín už niekoľko rokov klesá a počet obchodov s potravinami stále rastie. Whole Foods Market, Sprouts Market Farmers, Lidl, Aldi stále otvárajú nové obchody v Amerike, v už aj tak silnom konkurenčom a presýtenom prostredí.

Amazon sa snaží otvárať tiež kamenné obchody s názvom Amazon GO. Posledné správy hovoria, že až 60 % zákazníkov, ktorí nakupujú vo Whole Foods Market používa služby Amazon Prime. Amazon aj vďaka kúpe Whole Foods Market dosiahne možnosť dodávať čerstvé potraviny priamo do domu s dodaním do 2 hodín.

Najväčším konkurentom Amazonu je Walmart a Target. Walmart má dobre nakročené v internetovom predaji a predaj cez internet stále stúpa aj vďaka akvizícii Jet.com. Target tiež investuje veľa peňazí do internetového predaja a prvé výsledky by sme mali vidieť už čoskoro.

Kroger má dobre diverzifikované portfólio predajní. Vlastní čerpacie stanice, predajne šperkov, predajne s potravinami a predajne liekov. Kroger sa namiesto investovania peňazí do internetového predaja zameriava radšej na kvalitu pre zákazníkov. Myslím si, že táto stratégia je vhodná iba v krátkodobom horizonte max. 10 rokov.

Mám na to viac dôvodov:

  1. Cena ropy je nízka, tým pádom zisky Krogera v tejto oblasti trpia. Tiež počet elektrických áut stúpa a v budúcnosti možno Kroger nebude mať žiadne zisky z tejto oblasti.
  2. Predaj liekov z ich lekárenských predajní je tiež v ohrození, pretože Amazon chce tiež predávať lieky cez internet a čaká na povolenie na predaj liekov.
  3. Ako som spomenul, je to práve online predaj potravín, kde Kroger zaostáva na plnej čiare.

Prieskum medzi ľudmi zistil, že 80 percentám ľudí je jedno, v ktorom obchode nakupujú potraviny, hlavné pre nich je, aby bol tento obchod blízko k ich domovom. Povojnová generácia baby boomerov, ktorá práve vchádza do dôchodkového veku sa tiež nebráni nakupovať a eksperimentovať v nových obchodoch od Amazon Go.

Musíme si ale uvedomiť jednu základnú informáciu.

Amazon tieto produkty nevyrába. Hlavnou činnosťou a stratégiou Amazonuje zarábať peniaze online predajom a rýchlym doručovaním zákazníkom. Amazon nechce vlastniť výrobcov potravín!

Vo výročnej správe Amazonu jasne stojí napisané, že v prípade ak predajca, ktorý predáva cez Amazon skončí s predajom, alebo sa niečo s predajcom nebodaj stane, Amazon nedokáže obnoviť alebo nahradiť ponúkané výrobky.

Preto sa nám otvára možnosť investovať do výrobcov potravín, lebo výrobcovia potravín budú aj naďalej zárabať peniaze, bez ohľadu na to, či predávajú cez Amazon alebo inú konkurenčnú firmu. Amazon zatiaľ nevypláca dividendu akcionárom, preto nevlastním akcie Amazonu.

Po preštudovaní výročnej správy Whole Foods Market (WFM) som zistil, že 80% svojich produktov berú od firmy United Natural Foods (UNFI).  Whole Foods berie od tejto firmy svoje produkty už 18 rokov a United Natural Foods má podpísanú zmluvnú spoluprácu s Whole Foods do Septembra 2025.

Veľkú časť tržieb United Natural Foods tvorí z 35% práve z Whole Foods. Zvyšok tržieb produkujú títo zakazníci Kroger, Natural Grocers, Wegmans, Sprouts Farmers Market, Giant-Carlisle, Stop & Shop, Giant-Landover, Giant Eagle, Hannaford, Food Lion, Bashas’, Shop-Rite, Publix, Raley’s, Lucky’s and Fred Meyer a ďaľší…

United Natural Foods neplatí dividendu, z toho dôvodu je táto firma pre mňa nezaujímavá a hľadám ďaľšie firmy ktoré vyrábajú potraviny pre tieto reťazce a zároveň vyplácajú dividendu.

Amazon sa snaží dohodnúť s výrobcami potravín ako je Mondeléz, General Mills, Nestle a iné, aby predávali svoje výrobky priamo cez Amazon. Firma General Mills ale spoluprácu (zatiaľ) odmietla, lebo už viac ako 20 rokov spolupracuje s Walmartom a viac 30% tržieb  tvorí práve Walmart. Zdá sa, že sa začína boj o výrobcov. Časom uvidíme kto ukáže loyalitu  zabehnutým firmám a kto začne spoluprácu s Amazonom.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.