Miera úspor je dôležitejšia než si myslíme.

Keď som začal pred pár rokmi cestu k finančnej nezávislosti, jedna z prvých vecí ktorú som musel urobiť, bolo zistiť, koľko som zarábal a koľko som míňal.

V podstate som si vytvoril rozpočet.

Ak chceme prejsť z bodu A do bodu B, musíte si spraviť najprv plán. Poznať rozpočet je dôležité. Nemôžete ísť niekde bez toho, aby ste vedeli kde ste a kam idete.

Rozpočet je rozhodujúci pre dosiahnutie finančnej nezávislosti, keďže miera úspor určuje ako rýchlo môžete prestať pracovať a žiť zo svojich pasívnych príjmov.

Čím väčšia miera úspor, tým lepšie!

Keď bol rozpočet hotový, začal som každý mesiac dôkladne sledovať všetky moje výdavky (stále ich sledujem) . Bol som prekvapený, že miera úspor bola biednych cca 20%. Utekalo mi veľa drobných peňazí pomedzi prsty, celý sučet týchto výdavkov bol až 80% z platu.

Ide o situáciu, v ktorej sa ocitla väčšina z nás a odhalíme ju až keď si vytvorime rozpočet. Zdá sa mi že väčšina ľudí nie je velmi dobrá v správe peňazí.

Ale ak získate odvahu urobiť si rozpočet a potom podniknete kroky potrebné na zlepšenie vzťahu s peniazmi, môžu nastať úžasné zmeny vo vašom živote. Keď som začal tvoriť rozpočet, nedával som veľkú pozornosť drobným poplatkom a výdajom aj keď som si bol vedomý koľko peňazí  mesačne išlo na tieto drobné výdaje.

Je jednoduché každý mesiac urobiť ľahkú matematiku a nezaberie to veľa času. Mojím cieľom bolo dosiahnuť mieru úspor 50% z príjmu. Dosiahol som to jednoduchým znižovaním mesačných výdajov. Takže každé euro ktoré som niekde platil, mi bránilo dosiahnuť tento stanovený cieľ.

Ak som zarobil 1.000 eur a minul 750eur, musel som znížiť výdaje aspoň o 250 eur aby som sa dostal na mieru úspor 50%. To bol počiatočný postoj k výdavkom. Snažil som sa a stále sa snažím dosiahnuť maximálnu mieru úspor.

Dnes sa na výdavky pozerám ale z iného pohľadu. Napr. Koľko by som potreboval investovať, aby som pokryl mesačný výdavok 250 eur? Pri dnešnom dividendovom výnose 4% by som potreboval investovať  75.000 eur. (tzn. na každé 1 euro čo utratím, potrebujem 300 eur investovať pri 4% výnose).

Ak naozaj chceš žiť zo svojich investícií, každý výdaj musí byť zaplatený pasívnym príjmom z tvojho portfólia.

Samozrejme môžeš dosiahnuť aj väčší dividendový výnos ako 4%, ale pri dnešných cenách akcií a pomeru výnosu sa ťažko hľadajú tie správne a kvalitné firmy, aby sme aj uchovali alebo zvýšili hodnotu portfólia .

Keď som poznal rozpočet, uvedomil som si potrebu investovať obrovské množstvo peňazí s cieľom vytvoriť pasívny príjem potrebný na pokrytie výdavkov.

Aby sme mohli investovať čo najviac prostriedkov, musíme túto sumu najprv naakumulovať  a to vychádza práve z miery úspor a reinvestícií dividend.

Moja ročná miera úspor je medzi 48-52%. Aká je tá tvoja?

16 thoughts on “Miera úspor je dôležitejšia než si myslíme.

 • 4. mája 2017 at 11:12
  Permalink

  Úplne s Tebou súhlasím. Ľudia sa držia “štandardu”. Pracovať, zarábať a mínať 90 až 100% zárobku počas celého života. Potom dôchodok a … Na dôchodku zistia, že nevedia držať krok so svojím životným štýlom, resp. nárokmi.
  Zažil som presne to, čo píšeš v článku. Zostavil som rozpočet a držím sa jednoduchého pravidla. Kupujem len to, čo má pre mňa hodnotu a zmysel. Teraz sa mi darí sporiť cca 50 – 60% mojho príjmu.

  Zaujimavý blog. Na Slovensku je veľmi málo podobných “projektov”. Držím palce.

  Reply
  • 4. mája 2017 at 12:36
   Permalink

   Ahoj Tomáš.
   Ďakujem, že si sa zastavil. Práve tieto informácie mi tiež chýbali a preto som sa chcel podeliť aj s ostatnými ľudmi ktorí majú zájem niečo zmeniť.
   Postupne budem pisať aj ďaľšie zaujímave postrehy a nápady. Mam ich celkom dosť, len času málo a preto budem pravideľne písať články.
   Tvoj 50-60% je vynikajúci výsledok. Ak začneš aj postupne investovať, tak sa ti miera úspor ešte zvýši.
   Neviem teraz takto z hlavy výpočet ale pri miere úspor 50% a pri 4% úroku sa možeš stať finančne nezávislým za cca 18-20 rokov. Pri miere 75% to už bolo myslím 10-12 rokov max. Budem ešte o tom písať neskôr.

   Reply
 • 4. mája 2017 at 13:42
  Permalink

  Ahoj ☺️

  Pěkný blog, souhlasím s tvou filozofií. Mám podobné plány, můj přístup popisuji na financni-negramota.blogspot.cz ☺️

  Reply
  • 4. mája 2017 at 14:23
   Permalink

   Ahoj Michal.

   My z východnej európy, sme žiaľ neni zvyknutí rozprávať sa verejne o svojich financiách. Nikto nám neukázal a nenaučil nás ako zaobchádzať s peniazmi. Rodičia a škola nás naučila starý spôsob ktorý už dávno nefunguje: Dobre sa uč, neodvrávaj, nájdi si dobrú prácu, makaj, postav si dom, založ rodinu, atď.
   Pevne verím, že sa na Slovensku a v Čechách ukáže komunita ľudí, ktorí sa neboja prejaviť a ukázať čo dokážu a vzájomne sa budú podporovať.
   Ďakujem že si sa zastavil, budem tvoj blog sledovať:)

   Reply
  • 8. mája 2017 at 21:22
   Permalink

   Ahoj. Zavítal jsem na tvůj blok a nesouhlasím s tím, jak tam hodnotíš stavebko a penzijko. Dosažený výnos nemůžeš jednoduše vydělit počtem let a následně to udávat jako průměrné roční zhodnocení. Jedná se o spořící produkt kde se ukládají peníze pravidelně měsíčně, takže správně by jsi měl uvádět úrok p.a. . U stavebka je to např. něco přes 3% p.a. Jinak ti fandím, aby jsi dosáhl svého cíle. Já sám jsem si před 25lety dal cíl mít pasivní příjem 10tis/měs. Docílil jsem toho už za 5let, ale postupně jak šly roky a narůstala inflace, výdaje – rodina atd. jsem svůj cíl zvedl na 100tis./měs. Dneska mám pasivní příjem 75tis./měs. a zatím se jako bezstarostný rentiér necítím. Stavebko a penzijko v mém portfoliu mám a vím proč. Petr

   Reply
   • 9. mája 2017 at 8:58
    Permalink

    Ahoj Petr.
    O aky clanok sa jedna? Lebo si nepametam ze by som pisal o stavebku alebo o penzijnom poisteni. Samozrejme mas aj pravdu v tom ze dosiahnuty vynos nemozes vydelit poctom rokov a udavat ako priemerne rocne zhodnotenie. Shard.

    Reply
   • 28. novembra 2018 at 10:57
    Permalink

    Ahoj Petr,

    75k/mes. je slusny pasivny prijem. Ja som zacal len tento rok, takze mam yoho este vela pred sebou. Smiem sa ta opytat ci by si sa podelil snami o tvoju strategiu? Ja na zaciatok investujem pasivne do akciovych etf.

    Reply
    • 28. novembra 2018 at 11:01
     Permalink

     A mam aj stavebko ale na slovensku sa od 1.1.2019 menia tak podmienky, ze uprimne si neviem predstavit kto by do toho siel… 1% urok, max. statna premia 70e pri vklade 2800e/rok a aj po 6 r. musis pouzit financie na stavebny ucel a nrmozes mat prijem vyssi ako 1300e …

     Reply
 • 10. mája 2017 at 13:35
  Permalink

  reagoval jsem na majitele blogu -financni-negramota.blogspot.cz

  Reply
 • Pingback:Dividendové akcie z iného uhľa pohľadu - Financie trochu inak

 • Pingback:Dividendy - Prvý polrok 2017 - Financie trochu inak

 • Pingback:Riaďme svoje financie ako firma - Financie trochu inak

 • Pingback:Dividendy cely rok 2017 - Financie trochu inak

 • Pingback:Dividendy 03-2018 - Financie trochu inak

 • Pingback:Dividendy 04-2018 - Financie trochu inak

 • Pingback:Dividendy 05-2018 - Financie trochu inak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.