Základné zručnosti: Čo ak dividenda prestane rásť?

Drtivá väčšina z nás je zamestnaná a pracuje na plný úväzok. Každý rok sa naše výplaty zvyšujú o biedne 3%.

Potreba neustále rastúceho príjmú je skutočným záujmom, keď sa spoliehame na prácu. Inflácia neustále ničí kúpnu silu našich peňazí a investorovi, ktorý investuje dlhodobo, môže narobiť vážne škody.

To je dôvod prečo sam rád investujem do dividendových akcií. Každý rok tieto firmy zvyšujú výplatu dividend nad mieru inflácie.

Čo ak dividenda prestane rásť?

Niekedy sa stáva, že sa dividendy nezvýšia, iba ostanú na rovnakej úrovni. Vtedy premýšľam, či by som mal tieto investície predať, alebo ich držať v nádeji na budúce zvýšenie? Oplatí sa mi ich predať a zaplatiť daň z predaja akcií ak budem profitovať výnos?

Na tieto otázky nie je ľahké odpovedať, ale mám niekoľko myšlienok na túto tému s ktorými by som sa dnes chcel s vami podeliť.

Recesia

Recesie sú skvelé na to, aby priniesli aj najváženejších investorov späť do reality. Recesie pripomínajú investorom, že akcie nie vždy idú iba hore a dividendy nie vždy len stúpajú.

Zatiaľ čo mnoho firiem bojuje počas recesií, existuje vždy málo spoločností, ktoré aj naďalej zvyšujú dividendy – o nich som napísal nedávno v príspevku a volajú sa dividendoví aristokrati. V mnohých prípadoch sa zvýšenia dividend odkladajú počas recesie, kým sa nevrátia lepšie dni. Pri zlých recesiách môžu byť dividendy dokonca znížené na zachovanie hotovosti aby spoločnosť mala šancu prežiť.

Takže to nás vedie k otázke – či mám počas recesie predať investíciu, ktorá zastavila zvyšovanie dividend alebo dividendy úplne zrušila?

Vo väčšine prípadov by som to neurobil. Recesia zvyčajne nie je chybou spoločnosti, ktoré zastavia zvyšovanie dividend a myslím si, že to môže byť skutočne chytrý krok podnikových manažérov aby zachovali peňažnú likviditu v podniku.

V mnohých situaciách je inteligentnejšie urobiť pravý opak, čiže nakúpiť viac akcií počas recesie. Za predpokladu, že firma nakoniec prežije a vráti sa do zdravého stavu, tento nákup znamená vyššie dlhodobé výnosy a potenciál pre oveľa väčšie dividendy v budúcnosti… presne to čo investori chcú.

Počas hypotekárnej krízy v roku 2009 veľa firiem znížilo dividendy aby boli schopné prežiť. Index S&P 500 znížil dividendu o 23%. Nikto nebol imúnny voči účinkom recesie.

Táto lekcia o histórii prináša zaujímvanú myšlienku, že nie je dôležitý len príjem, ale aj výber tých spravnych firem ktore prežili a prežijú.

Štyri až päť rokov je dlhá doba na doba na čakanie či sa dividendy zvýšia. A to bol správny čas na nákup ďalších akcií. Drvivá väčšina dividend je omnoho vyššie ako z roku 2007 pred krízov.  Recesia vždy ukáže, ktoré firmy sú schopné prežiť v zlých časoch.

Táto malá lekcia o histórii prináša zaujímavú informáciu ohľadne recesií a poklesom burzy a je dôležitá aby sme si vedeli vybrať tie správne firmy ktoré prežili.

Páči sa mi výrok Buffetta:

Pri odlive vidieť, kto pláva bez plaviek.

Zhoršenie obchodných podmienok

Recesie nie sú jediným dôvodom, prečo sa môžu znižovať dividendy. Spoločnosti môžu naraziť na finančné ťažkosti zo zlého hospodárenia a/alebo zhoršujúcich sa podmienok priemyslu.

Takýto finančný tlak môže nakoniec  viesť k zastaveniu zvyšovania dividend alebo dokonca k zníženiu dividend.

Pokiaľ nežijete v džungli, pravdepodobne ste čítali a videli, ako sa ceny ropy v posledných rokoch znížili na minimum. Nafta veľmi zlacnela a letecké spoločnosti zarábajú peniaze. Je to skvelé pre letecké spoločnosti, no ropný priemysel zažíva zlé časy!

Tieto zlé časy sa premietly do minimálneho rastu dividend v ropnom priemysle. Chevron a Exxon zvýšili v roku 2016 dividendy len o par centov a davajú tým investorom správu „Áno, vieme že rast dividend je dôležitý”.

Niektoré spoločnosti ako Kinder Morgan (KMI) dokonca znížili dividendy o 75%. Cena akcií spoločnosti v dôsledku toho výrazne klesla. Je pravdepodobné, že všetky tieto tri spoločnosti prežijú tieto ťažké časy. Všetky tri sú silné spoločnosti, ale naozaj sa mi páči, ako manažment Kinder Morgan riešil tento problém.

Prečo? Tlak na udržanie dividend v Exxon a Chevron nakoniec spôsobí problémy v ich finačných súvahách. Obidve spoločnosti vyplácajú dividendy, ktoré prevyšujú ich výnosy – výplatný pomer je výrazne vyšší ako 100%.

Úroveň dlhu a výplatné pomery v spoločnosti Chevron a Exxon sa zhoršujú a zlepšujú sa v spoločnosti Kinder Morgan. Je možné, že by sa postupom času mohli kvôli nadmerným dividendám Exxon a Chevron dostať do veľmi zlého finančného stavu.

Keď o tom premýšľam, je to situácia, ktorá je veľmi podobná tomu, kto zrazu stratí prácu. Táto osoba môže udržať svoju životnú úroveň pomocou kreditných kariet a dlhov, ALEBO sa môže vyhnúť ďalšiemu finančným problémom znížením svojich výdavkov.

To je presne to, čo sa tu deje. Kinder Morgan znižuje svoje výdavky, zatiaľ čo Chevron a Exxon stále žijú “na vysokej nohe”.

Investori by nemali mať dividendy za “sväté”. Ak dôjde k poklesu ekonomiky alebo iným priemyselným zmenám, správnym krokom je zachovanie finančného zdravia spoločnosti … aj keď to znamená bláznivé výplaty dividend. Krátkodobá bolesť = dlhodobý zisk.

Vždy buďte pripravení znížiť vaše výdavky a investovať viac, keď sú ceny nízke … najmä keď manažment koná zodpovedne.

 

Na záver

Investor investujúci do dividendových akcií by nemal robiť investičné rozhodnutia iba na základe dividend.

Často sa stáva, že investori, ktorí závisia od výnosu z dividend, majú tendenciu nadmerne zdôrazňovať dividendy ako súčasť svojich investičných kritérií. Domnievam sa, že to je nesprávny spôsob investovania.

Zníženie a zvyšovanie dividend sú len príznakom zmeny v podnikaní alebo priemysle – môže to byť buď dobré, alebo zlé. Bez ďalšieho výskumu investor nikdy nevie, či je správny krok kúpiť alebo predať.

Urobte si svoju domácu úlohu!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.