Základné zručnosti: Odvetvia ktoré pretrvajú

Zaťiaľ čo niektoré odvetvia sa prispôsobia a udržiavajú krok, ostatné nie sú schopné zvládnuť túto premenu a stávajú sa nadbytočnými. Napriek tejto dynamike existujú určité odvetvia, ktoré pravdepodobne nezmiznú, pretože podporujú naše životy a životný štýl.  Ja dnes ľudské základné potreby ostali v zásade rovnaké. Každý potrebuje jesť, podobne deti stále chodia do škôl a každý potrebuje občas aj lekára.

Jedlo

Potravinársky priemysel pokrýva rôzne činnosti ako poľnohospodárstvo, spracovanie, konzervovanie, príprava a balenie. Toto odvetvie je rozmanité nielen z hľadiska výrobkov, ale aj z hľadiska veľkosti hráčov, od tradičných rodinných podnikov náročných na pracovnú silu až po kapitálovo náročne, vysoko mechanizované firmy. Niektore z popredných oblastí sú spracovanie mliečnych výrobkov, konzervovanie zeleniny a ovocia a balenie potravín. Priemysel je  ovplyvnený krátkodobými podmienkami (napr. Komodity), ktoré môžu občas potlačiť dopyt odvetvia, ale dlhodobý dopyt ostáva nedotknutý, až kým sa nenájde nahrada za ”potraviny”.

Súvisiace firmy

KHC, UN, GIS, MDLZ, Nestle,

Lieky

Farmaceutický priemysel zažil pôsobivý rast na celom svete. V súčasnosti sa ročný celosvetový predaj farmaceutických výrobkov odhaduje na 300 miliárd dolárov a dominujú spoločnosti zo Severnej Ameriky, Južnej Ameriky, Európy a Japonska. Spoločnosti investujú veľa do výskumu a vývoja na vytvorenie prelomových liekov.

Súvisiace firmy

GILD, MRK, PFE, Novo

Zdravotníctvo

Zdravotnícke odvetvie sa značne rozrástlo podporované vládnymi iniciatívami na poskytovanie vysokokvalitnej zdravotnej starostlivosti najmä v rozvinutých krajinách. Ďaľším impulzom rastu v tomto odvetví je rast populácie a príjmov na rozvíjajúcich sa trhoch, zvýšenie prístupu k zdravotníckym zariadeniam, starnutie obyvateľstva a nárast chronických chorôb. Zlepšenie zdravotnej starostlivosti zvýsilo očakávanú dĺžku a kvalitu života. Zdravotnícke odvetvie je zmes produktov a služieb, ako sú nemocnice, opatrovateľské ústavy, ambulancie, laboratória, lekári a zdravotnícki pracovníci, zdravotnícke pomôcky, vybavenie a nemocničné zásoby.

Súvisiace firmy

DVA, Novo

Hriešne odvetvie

Toto odvetvie bude aj naďalej dlho prosperovať, pretože, ako sa hovori ”stare zvyky neumierajú ”.  Zahŕňa v značnej miere alkohol, cigarety a hazard. Toto odvetvie sa nazýva hriešne, práve kvôli ich nežiaducemu sociálnemu vplyvu a nákladom. Tieto odvetia sú silne zdaňované vládami a sú zdrojom príjmov. Dane z „produktov hriechu”  sú často neúčinné pri potláčaní spotreby týchto výrobkov alebo služieb, pretože patria do triedy, ktorá je cenovo nepružná

Súvisiace firmy

DEO, Phillip Moris,

Média a zábava

Toto odvetvie je mixom podnikov, ktoré sa podieľajú na výrobe a distribúcii televíznych programov, reklám, hier, publikovania, hudobných a zvukových nahrávok a filmov. Podľa správy spoločnosti PwC predstavuje americký mediálny a zábavný priemysel tretinu celosvetových príjmov z médii a zábavy. Očakáva sa že odvetvie bude rásť pomerne rýchlo a to vďaka svojej kreativite, rozmanitosti a inovácii.

Súvisiace firmy

DIS, FOX

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.