Základné zručnosti: Buď dividendový investor

Máte to čo potrebujete na predčasný odchod do dôchodku? Verte alebo nie, ale na predčasný dôchod treba viac vecí ako len peniaze. (Hoci veľa peňazí pomáha)

Aké zručnosti sú potrebné na dosiahnutie úspechu finančne nezávislého života?

V tejto časti budem písať o správe peňazí – konkrétne spravovať si peniaze sami. (money managment by yourself)

Nie je žiadnym tajomstvom že veľa ľudí dosiahla finančnú nezávislosť v mladom veku aj za pomoci dividend.

Prečo investovať do firiem ktoré vyplácajú dividendy?

Väčšina ľudí nemá záujem spravovať svoje financie, radšej odovzdá svoje ťažko zarobené peniaze profesionálom. Prečo?

Chcú radšej pozerať telku, namiesto toho aby čítali knihy o investovaní.

Spravovanie peňazí môže byť stresujúce.  Väčšina ľudí nemá žiadnu odbornú prípravu v oblastí financii a veľmi málo času na štúdium. Nehovoriac o investičných chybách, ktoré môžu byť zničujúce- nesprávny krok môže vymazať roky ťažko zarobených peňazí.

Podľa môjho názoru je využitie služieb finančného poradcu absolútne nesprávny krok, ak chcete dosiahnut finančnú nezávislosť.

Vysvetliť prečo, je lepšie ak začnem klasickým investičným príbehom, možno ste ho už počuli:

Príbeh sa začína mužom, ktorý žije na vidieku. Túži po vzrušení veľkého mesta a tak sa rozhodne navštíviť priateľa v New yorku.

Keď prišieľ, jeho priateľ mu ukazuje centrum, pamiatky, Wall street, Time Square, Broadway atd.  V jednom bode sa zastavia pri prístave hovori mu, že táto jachta patrí generálnemu riaditeľovi  veľkej banky a táto ďaľšia patrí človeku ktorý založil investičný fond.

Jeho priateľ z vidieka je ohromený, ale aj zvedavý. Potom sa opýta, kde sú jachty ich zákazníkov?

Príbeh bol inšpirovaný klasickou investičnou knihou (Where are The Customers Yachts) v preklade kde su jachty zákazníkov, od spisovateľa Fred Schwed.

Touto otázkou sa odhaľuje veľká pravda o svete investovania:

 Fondy a bankári sa živia z peňazí  ľudí ktorí im zveria svoje ťažko zarobené úspory.

Finanční poradcovia, obchodníci s cennými papiermi a mnoho podielových fondov existuje jednoducho preto, aby mohli brať poplatky od drobných investorov. Celkovo to predstavuje miliardy eur ročne.

Divili ste sa už niekedy prečo existuje viac podielových fondov, ako spoločností kótovaných na burze?

Bez tých malých 1-2 % ročných poplatkov za správau a 5 eur za obchodnú transakciu by mnoho týchto spoločností skrachovalo.

Premýšľajte o tom – Keď práve začínate, 1% vyzerá ako nič. Niekoľko eur ročne.  Ale, ak to vezmeme v kontexte na milion eur, tak to robí 10 tisic eur ročne len na poplatok…

Chcete byť bohatý? Podľa môjho názoru, dajte čo najmenej svojich úspor týmto príživníkom.

Vplyv poplatok na malých investorov nie je nová téma, už o tom písalo veľa ľudí, Není potrebné to tu opakovať.

Jednoduchá pravda: Stanete sa oveľa bohatším investorom tým, že sa vyhnete poplatkom ”investujucich profesionálov”. Investovanie do firiem ktore platia dividendy je najlepší spôsob, ako to urobiť.

Samozrejme, že nehovorím že je nemožné dosiahnuť finančnú nezávislosť s finančnými poradcami…je to možné. Len to trvá dlhšie.

Jednotlivci, ktorí dosiahnu skorú finančnú nezávislosť, si dobre uvedomujú úskalia vysokých poplatkov. Vyhýbajú sa im a investujú prostriedky čo najefektívnešie – ako investori do akcii s dividendami.

Veľký šetrílek = Veľká výhra

Namiesto toho, aby sme dôverovali tradičným radám, dividendoví investori investujú oveľa viac peňazí. Tradiční poradcovia radia investovať  10-20% ročných úspor.

Dividendoví investori často citujú mieru ročných úspor nad 50%. Moja ročná miera sa tiež pohybuje okolo 50%.

Tento nadbytok úspor nám umožňuje investovať omnoho viac ako odporúčaných 20% a dosiahnuť finančnú nezávislosť omnoho skôr.

Mať svoj účet u makléra je obrovskou výhodou. Prečo? Zrazu máte úplnú kontrolu nad tým, do čoho investujete, koľko a kedy. Môžte investovat do akcii, opcíí, špekulovať na pokles, investovať to REIT atď.

Myslím si že investovanie sa dá rovnako naučit ako sa dá naučiť jazdiť na bicykli, len to trvá dlhšie. Určite sa dostavia aj nevydarené obchody, ale je to výborná škola.

Viac chodníkov k úspechu investovaním do dividendových akcií

Pozitívna vec je, že existuje mnoho rôznych spôsobov, ako úspešne investovať s dosiahnutím zisku. Ak sa vám nepáčia akcie, môžete investovať do prenájmu nehnuteľností alebo dalších iných možností.

Limity su stanovené len vašou predstavivosťou – dividendové investovanie predstavuje spôsob investovania ktorý pracuje pre teba.

Ak sa rozumiete do nehnuteľností, investujte do nich.  Svoje podnikanie? Choďte do toho! Je to osobná cesta. Vyberte si to, co je pre Vás najlepšie.

Nemusíte sa držať iba indexových fondov. Existuje obrovský svet investičných možností, ktorý nemá absolútne nič spoločné s indexovými fondami.

Neveríš?

Veľa dividendových investorom sa to podarilo prostredníctvom rôznych metód.  Pozri si napr. Bloggerku ktora je už „za vodou“. Dosiahla to vďaka investovaniu do ETF, odkial dostavala dividendy a tie nasledne investovala znova.

http://www.millennial-revolution.com/

Táto blogerka uz nepotrebuje pracovať. Ona to dokázala! Žije život zo svojich investicií. Okrem toho, každý z dividendových investorov má jedinečné zručnosti, ktoré sa naučili v priebehu rokov, ktoré im pomohli dosiahnuť finančnú nezávislosť.

Ak to dokážu oni, tak to dokáže ktokoľvek… Myslím si že je to naozaj úžasné a inšpirujúce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.